UKL1V221MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 6 411
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 12 940
Datasheet
In Stock: 799
In Stock: 230
Similar
Similar
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
In Stock: 548
Rubycon
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1V221MPD
DigiKey Part Number
UKL1V221MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1V221MPD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1V221MPD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C