UPS1J221MPD
DigiKey Part Number
493-15846-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1J221MPD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPS1J221MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C