63ZLH220MEFC10X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1 599
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 563
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
Panasonic Industry
In Stock: 1
Chemi-Con
Chemi-Con
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
63ZLH220MEFC10X20
DigiKey Part Number
63ZLH220MEFC10X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63ZLH220MEFC10X20
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63ZLH220MEFC10X20 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C