50RX30220M10X20
DigiKey Part Number
1189-4019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50RX30220M10X20
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50RX30220M10X20 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
623 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
890 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
82 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 130°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C