UBT1H221MPD8
DigiKey Part Number
UBT1H221MPD8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBT1H221MPD8
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBT1H221MPD8 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
465 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
930 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
98 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C