471KH07-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Eaton - Electronics Division
Datasheet
Eaton - Electronics Division
Datasheet
470 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
471KH07-FTR
DigiKey Part Number
13-471KH07-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
471KH07-FTR
Description
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
29J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
105 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V