MOV07V300Y-AP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 3 597
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
YAGEO
470 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
MOV07V300Y-AP
DigiKey Part Number
283-MOV07V300Y-APTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV07V300Y-AP
Description
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
29J
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
105 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V