MOV07V300Y
DigiKey Part Number
283-MOV07V300Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV07V300Y
Description
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
29J
Packaging
Bag
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
105 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V