DRB480241
DRB480241
TDK-Lambda DRB Series
DRB480-24-1
DigiKey Part Number
285-DRB480-24-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB480-24-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRB480-24-1 Models
Category
Power (Watts)
480W
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
87%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Size / Dimension
4.92" L x 3.31" W x 4.88" H (125.0mm x 84.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A