DPP480-24-1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 53
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
DPP480-24-1
DigiKey Part Number
285-DPP480-24-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPP480-24-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DPP480-24-1 Models
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
TDK-Lambda
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
89%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.57" L x 6.89" W x 4.92" H (116.0mm x 175.0mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A