RACPRO1-4SP/24V/5A
DigiKey Part Number
945-RACPRO1-4SP/24V/5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACPRO1-4SP/24V/5A
Description
4-CHANNEL 5A E-FUSE
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
EDA/CAD Models
RACPRO1-4SP/24V/5A Models
Category
Power (Watts)
120W
Manufacturer
Recom Power
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Series
Efficiency
98.6%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Features
Universal Input
Input Type
DC
Size / Dimension
2.44" L x 2.83" W x 4.37" H (61.9mm x 72.0mm x 111.0mm)
Approval Agency
CB, CE
DC Voltage - Input (Min)
22V
Standard Number
61010-1; 62368-1
DC Voltage - Input (Max)
28V
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5A