63YXJ220MT810X20
DigiKey Part Number
1189-63YXJ220MT810X20CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-63YXJ220MT810X20TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63YXJ220MT810X20
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
63YXJ220MT810X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
504 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
78 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C