EEU-FS1K221B
DigiKey Part Number
PCE5179CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5179TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS1K221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS1K221B Models
Ripple Current @ Low Frequency
784 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.12 A @ 100 kHz
Impedance
54 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C