EEE-FK1A681GP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2 000
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 622
Datasheet
In Stock: 447
In Stock: 34 681
In Stock: 990
In Stock: 989
In Stock: 439
In Stock: 982
Similar
Cornell Dubilier Knowles
680 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEE-FK1A681GP
DigiKey Part Number
EEE-FK1A681GP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1A681GP
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEE-FK1A681GP Models
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C