ECE-A1AKA101B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2 947
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3 294
Datasheet
Similar
In Stock: 28
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
ECE-A1AKA101B
DigiKey Part Number
10-ECE-A1AKA101BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1AKA101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECE-A1AKA101B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
136 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C