ECA-1AM101B
DigiKey Part Number
10-ECA-1AM101BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1AM101BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1AM101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency
255 mA @ 10 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C