ESMG100ELL101ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 5 570
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1 074
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Direct
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
Nichicon
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
SMG Series 11H, 5D
ESMG100ELL101ME11D
DigiKey Part Number
565-1020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMG100ELL101ME11D
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
146 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
219 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C