UPS2A470MPD
DigiKey Part Number
493-15865-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS2A470MPD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPS2A470MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
71.4 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
420 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
370 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C