UPJ2A470MPD
DigiKey Part Number
493-15688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ2A470MPD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ2A470MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
252 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
423 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
280 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C