UBW2A470MPD
DigiKey Part Number
493-16658-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW2A470MPD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
UBW2A470MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
315 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
630 mA @ 100 kHz
Impedance
550 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C