LAR2D152MELB40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 351
Datasheet
In Stock: 19
In Stock: 1 726
In Stock: 934
In Stock: 77
In Stock: 78
In Stock: 193
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
1500 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAR2D152MELB40
DigiKey Part Number
493-8028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2D152MELB40
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAR2D152MELB40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.8 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.2 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C