LGG2D152MELC30
DigiKey Part Number
493-8133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2D152MELC30
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LGG2D152MELC30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.57 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.855 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C