LGU2D152MELB
DigiKey Part Number
493-2715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2D152MELB
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
1500 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU2D152MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.62 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C