1SMC13AT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 448
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 652
In Stock: 1 671
In Stock: 400
Microchip Technology
Microchip Technology
Bourns Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
21.5V Clamp 69.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
1SMC13AT3G
DigiKey Part Number
1SMC13AT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC13AT3G
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V