TV30C130J-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 2 468
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 652
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 448
Diodes Incorporated
YAGEO
21.5V Clamp 139.53A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV30C130J-G
DigiKey Part Number
TV30C130J-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV30C130J-G
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV30C130J-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
139.53A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V