SMCJ13AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3 000
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 652
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 400
Comchip Technology
21.5V Clamp 69.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ13AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ13AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ13AE3/TR13
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V