SMCJ170A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2 672
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 437
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Comchip Technology
275V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ170A-13
DigiKey Part Number
SMCJ170ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ170ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ170A-13
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ170A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V