MASMCJ170AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
275V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MASMCJ170AE3
DigiKey Part Number
1086-5983-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJ170AE3
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCJ170AE3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V