SMCJ170E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 853
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2 057
Datasheet
Littelfuse Inc.
304V Clamp 4.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ170E3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ170E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ170E3/TR13
Description
TVS DIODE 170VWM 304VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
304V