SLPX152M250H4P3
DigiKey Part Number
338-1578-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX152M250H4P3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
1500 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 133mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.37 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
133mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C