LLS2E152MELC
DigiKey Part Number
493-2561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2E152MELC
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
1500 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
LLS2E152MELC Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.495 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C