250USC1500MEFCSN35X40
DigiKey Part Number
1189-250USC1500MEFCSN35X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250USC1500MEFCSN35X40
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
250USC1500MEFCSN35X40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.495 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C