EMLK6R3ARA470ME61G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 978
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EMLK6R3ARA470ME61G
DigiKey Part Number
565-EMLK6R3ARA470ME61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMLK6R3ARA470ME61G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMLK6R3ARA470ME61G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
38.88 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C