EMZK160ARA470ME61G
DigiKey Part Number
565-EMZK160ARA470ME61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZK160ARA470ME61G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMZK160ARA470ME61G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
95 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
2.2 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C