6.3SLV47M5X6.1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
6.3SLV47M5X6.1
DigiKey Part Number
6.3SLV47M5X6.1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3SLV47M5X6.1
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
6.3SLV47M5X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
38 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
57 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C