ECB2R8M12YM3
DigiKey Part Number
1697-ECB2R8M12YM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECB2R8M12YM3
Description
SIC, MODULE, 2.8M, 1200V, 152MM,
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 545A 1485W (Tj) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 450A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 125mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1272nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
38500pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
1485W (Tj)
Configuration
6 N-Channel (Three Phase Inverter)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
545A