ECB2R1M12YM3
DigiKey Part Number
1697-ECB2R1M12YM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECB2R1M12YM3
Description
SIC, MODULE, 2.1M, 1200V, 152MM,
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 700A 1852W Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8mOhm @ 550A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 167mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1696nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
51300pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
1852W
Configuration
6 N-Channel (Three Phase Inverter)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
700A