SN74ACT240RKSR
DigiKey Part Number
296-SN74ACT240RKSRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-SN74ACT240RKSRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-SN74ACT240RKSRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74ACT240RKSR
Description
IC BUFF 4.5V/5.5V 20-VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-VQFN (2.5x4.5)
Category
Output Type
3-State
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)