SN74ACT240QWRKSRQ1
DigiKey Part Number
296-SN74ACT240QWRKSRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-SN74ACT240QWRKSRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-SN74ACT240QWRKSRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74ACT240QWRKSRQ1
Description
IC BUFF 4.5V/5.5V 20-VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-VQFN (2.5x4.5)
Category
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)