EDS10SGRNTR04Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
In Stock: 45
CIT Relay and Switch
CIT Relay and Switch
New Product
Image for EDS10SGRNTR04Q is not available
EDS10SGRNTR04Q
DigiKey Part Number
1111-EDS10SGRNTR04QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDS10SGRNTR04Q
Description
END STACK DIP 10P G RECESS T&R
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyamide (PA), Nylon
Voltage Rating
24VDC
Length
0.996" (25.30mm)