FN3280H-80-35
DigiKey Part Number
817-1405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3280H-80-35
Description
LINE FILTER 480VAC 80A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Wye) EMC/EMI Line Filter 80 A 480V DC ~ 60Hz Two Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN3280H-80-35 Models
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
520 V
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Current
80 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Tray
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Filter Type
Three Phase (Wye)
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Configuration
Two Stage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated AC
480V
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
300 V