RPC0603JT2K40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 9 195
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 186 267
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Image for RPC0603JT2K40 is not available
RPC0603JT2K40
DigiKey Part Number
RPC0603JT2K40-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC0603JT2K40
Description
RES 2.4K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC0603JT2K40 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)