RC1608J242CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 186 299
Datasheet
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Similar
Similar
2.4 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1608J242CS
DigiKey Part Number
1276-5071-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1608J242CS
Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1608J242CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)