16JZV47M5X6.1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 19 735
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 117
KEMET
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 549
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
16JZV47M5X6.1
DigiKey Part Number
16JZV47M5X6.1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16JZV47M5X6.1
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16JZV47M5X6.1 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
54.4 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C