35USC8200MEFCSN22X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 148
Datasheet
8200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
35USC8200MEFCSN22X40
DigiKey Part Number
35USC8200MEFCSN22X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35USC8200MEFCSN22X40
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
35USC8200MEFCSN22X40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.9905 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C