35USG8200MEFCSN22X40
DigiKey Part Number
1189-3917-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35USG8200MEFCSN22X40
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35USG8200MEFCSN22X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.47 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.991 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C