EEU-FC1C471L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2 257
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3 454
Datasheet
In Stock: 474
Chemi-Con
In Stock: 128
Chemi-Con
In Stock: 299
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
In Stock: 11
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1C471L
DigiKey Part Number
P10247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1C471L
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1C471L Models
Ripple Current @ Low Frequency
547.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Impedance
85 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C