ELXZ160ELL471MH15D
DigiKey Part Number
565-1930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ160ELL471MH15D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXZ160ELL471MH15D Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
365 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
90 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C