EEU-FC1A472L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 190
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 328
Nichicon
In Stock: 225
In Stock: 300
In Stock: 379
In Stock: 215
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 493
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
FC12 SERIES
EEU-FC1A472L
DigiKey Part Number
P10236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A472L
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1A472L Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.257 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.655 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C