EEU-FC1A472B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 190
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 493
Datasheet
Nichicon
In Stock: 225
Nichicon
In Stock: 0
In Stock: 300
In Stock: 379
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1A472B
DigiKey Part Number
EEU-FC1A472B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1A472B
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1A472B Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.168 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.555 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C